• Robotika v Primaškole

     • Tento školský rok sa žiakom Súkromnej ZŠ s MŠ v Sabinove už tradične podarilo zožať niekoľko významných úspechov na celoslovenských aj medzinárodných robotických súťažiach.

      Počas sezóny sa tímy v rámci súťaže FIRST LEGO League zamerali na budúcnosť udržateľnej energie. V súvislosti s touto témou skúmali, odkiaľ energia pochádza, ako sa distribuuje, skladuje i využíva  a svoju kreativitu využili na to, aby pracovali na inováciách pre lepšiu energetickú budúcnosť.

      Tím Primaškoláčik v zložení Dávid Plavčan 1.A, Richard Gľaga a Teodor Durkáč 2.A, Damián Budzák a Matej Gargalovič 4.A  porota ocenila ako najlepší za spracovanie projektu a konštrukciu lego modelov na festivale FLL Explore v Poprade.

      Tím Primaškolák v zložení  Leo Varga 8.A, Miriam Červenková, Katarína Kovalíková, Michaela Kuchárová, Nikoletta Kollárová, Martin Seman, Štefan Roba, Tomáš Trudič 9.A. na regionálnom turnaji FLL v Prešove obsadil v celkovom poradí 3. miesto a získal aj cenu za najlepší inovačný projekt, v ktorom predstavil svoje riešenie Vodíkovej domácnosti. Naše riešenie si môžete pozrieť na https://fllprimaskolak.wordpress.com/fll-2023-superpowered/

      Najväčším úspechom bola súťaž RoboCup, na ktorej tím Primaškolák získal 3. miesto v kategóriách Konštrukcia a OnStage a postúpil na European RoboCup Junior Championship 2023 vo Varaždine v Chorvátsku. RoboCup je medzinárodná súťaž autonómnych robotov. Súťaž je určená na podporu výskumu a výučby umelej inteligencie, robotiky a ďalších príbuzných oblastí. Cieľom tejto súťaže je dosiahnuť do roku 2050 takú úroveň v oblasti humanoidných robotov, aby tieto boli schopné vyhrať zápas so skutočnými ľudskými futbalovými šampiónmi.

      Za finančnú podporu a spoluprácu ďakujeme vedeniu školy a vedeniu mesta Sabinov, poslancom MZ a v neposlednom rade rodičom žiakov a našim rodinným príslušníkom.

      Mgr. Anna Štofániková

      Viac o účasti a reprezentácií na medzinárodnej súťaži z pohľadu žiakov.

      Našu cestu sme začali ešte na SPšE v Prešove, odkiaľ sme postúpili na Európske kolo súťaže Robocup v kategórií OnStage v Chorvátsku v meste Varaždin, v dňoch 6. – 11. 6. 2023. Tím Primaškolák cestoval v zložení: Varga, Seman, Červenková, Kovalíková, Kollárová.

      Už v prvý deň v tomto krásnom historickom meste sme sa zaregistrovali a obhliadli sme si súťažné priestory, kde súťažili stovky tímov a približne 2000 účastníkov. Ďalšie súťažné dni sme prezentovali videotechnickú dokumentáciu, čakalo nás prvé vystúpenie spolu s technickým interwiev, ktoré nám porota ohodnotila ako najlepšie. Tri dni sme „makali“ v hale, programovali a ladili roboty, aby naše vstúpenie bolo čo najlepšie. Celé vystúpenie bolo o to ťažšie, že sme museli prezentovať v anglickom jazyku. Zvládli sme to výborne a preskúšali si druhý jazyk. Nevýhoda týchto predstavení je, že nevieme, ako tie roboty pôjdu. Všetko môže byť pri skúšaní fajn, ale senzor sa poblázni, robot ide zle a my s tým nič neurobíme. Nám sa, ale nič podobné nestalo a aj druhý pokus vystúpenia, keďže máme vždy 2 pokusy,  bol naozaj vynikajúci. Viac o našom projekte na https://fllprimaskolak.wordpress.com/robocup-2023/

      To bola súťaž, ale naše zážitky a skúsenosti sú nevyčísliteľné a ťažko opísateľné aj vďaka skvelej atmosfére. Veľa sme toho spoznali, navštívili, zaspievali si, párkrát sa aj stratili, ochutnali skvelú chorvátsku zmrzlinu, ale hlavne sme boli spolu ako jeden tím. Toto nás všetkých spojilo a síce nám 3. miesto ušlo o 6 bodov, odnášame si veľa nových kontaktov a zručností, ktoré určite využijeme v živote a pri našom ďalšom štúdiu.

      Toto všetko by nebolo možné bez finančnej podpory Mesta Sabinov, Klubu rodičov našej školy a hlavne bez našej skvelej p. uč. Anny Štofánikovej. Všetkým zo srdca ďakujeme a tešíme sa na ďalšie súťaže tímu PRIMAŠKOLÁK.

   • Prihlásenie

   • Zvonenia

    Štvrtok 18. 7. 2024
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje